Zakładanie trawników Lublin

Zakładanie TRAWNIKa

Piękny i zadbany trawnik wizytówką Twojej posesji – zaufaj naszym specjalistom a zatroszczymy się o każdy metr kwadratowy zielonej przestrzeni wokół Twojego domu lub firmy.

Jesteśmy doświadczonym i zgranym zespołem ogrodników i architektów krajobrazu, specjalizującym się w projektowaniu i kompleksowych realizacjach terenów zieleni na posesjach prywatnych i firmowych.

Sztuka tworzenia ogrodów nie ma przed nami tajemnic, a nasze realizacje zapewniają komfort użytkowania i wyjątkowe walory estetyczne.

W tworzone przez nas ogrody wkładamy mnóstwo pracy, energii i zaangażowania, a każdy projekt dostosowany jest do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.

Gęsty, zielony trawnik oraz bujnie kwitnąca roślinność czynią z ogrodu miejsce magiczne, w którym chce się przebywać i doświadczać harmonii z naturą. Poranny spacer po skąpanej w rosie trawie czy podwieczorek w otoczeniu zieleni – zadbamy o to, aby każda chwila spędzona w ogrodzie była dla Ciebie i Twoich bliskich czystą przyjemnością.

Zaprojektujemy, wykonamy i zapewnimy pielęgnację Twojego trawnika, tak aby nieustannie Cię zachwycał i stanowił piękne otoczenie dla kompozycji kwiatowych i innych roślin ozdobnych.

Na trawnikach znamy się jak nikt inny.

Jeśli:

skontaktuj się z nami, a chętnie Ci pomożemy.
O trawnikach wiemy wszystko!

Zakładamy trawniki na terenie Lublina i okolic. ZOBACZ PRZYKŁADOWE REALIZACJE

Napisz lub zadzwoń do nas i zapytaj o naszą dostępność

Zobacz, jak przebiega zakładanie trawnika i dlaczego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Jakie są kolejne kroki przy zakładaniu trawnika?

Uwzględniając całość prac związanych z zagospodarowaniem terenu zieleni zakładanie trawnika wydaje się być czynnością nieskomplikowaną i niewymagającą dużych nakładów pracy ani czasu. Wiele osób ulega złudzeniu, że jest to w zasadzie najprostsza czynność, z którą może poradzić sobie każdy.

Tymczasem okazuje się, że aby móc cieszyć się walorami pięknej zielonej murawy przez długie lata do procesu zakładania trawnika należy się nie tylko odpowiednio przygotować i wyposażyć w niezbędne narzędzia. Przede wszystkim należy posiąść wiedzę, bez której wprawdzie założymy trawnik, ale efekt będzie daleki od wymarzonego.

Przygotowanie ziemi do zakładania trawnika. Zakładanie trawników w Lublinie - przygotowanie podłoża

Jakie prace należy wykonać przy zakładaniu trawników?

I tak – nie każdy zdaje sobie sprawę, że do prac związanych bezpośrednio z zakładaniem trawnika zabieramy się dopiero po uprzednim przygotowaniu terenu. 

Na początek należy przemyśleć kwestie związane z wykonaniem instalacji podziemnych: elektrycznej i nawadniającej. Ta pierwsza może być potrzebna, jeśli planujemy oświetlenie ogrodu lub doprowadzenie prądu w określone miejsce umożliwiające podłączenie urządzeń elektrycznych. Wykonanie instalacji nawadniającej zapewni właściwe nawodnienie roślinom oraz zaoszczędzi nam sporo czasu podczas użytkowania. Poprzez właściwe ustawienie parametrów instalacji nawadniającej zapewnimy murawie i roślinom optymalne warunki wzrostu i wyeliminujemy konieczność podlewania. Typowa instalacja nawadniająca składa się z czujnika deszczu, sterownika, rur i zraszaczy (wynurzanych, mikrozraszaczy). Niekiedy konieczna jest budowa studni razem z pompą i filtrem do odżelaziania wody.

W kolejnym etapie należy zadbać o kwestie związane z małą architekturą: wytyczyć i wybudować ścieżki i podjazdy, wykonać obrzeża rabat, murki i schody jeśli to konieczne. Ułatwiają one koszenie trawnika oraz zapobiegają rozsypywaniu się ziemi i ściółki z rabat na trawnik. Na tym etapie powinniśmy również zaplanować i wytyczyć miejsce pod oczko wodne, staw, grill, altanę lub taras. Nadadzą one charakter naszemu ogrodowi oraz będą pełniły funkcję użytkowe oferując możliwość wypoczynku czy spożywania posiłków w cieniu.

Następny krok to sadzenie roślin i ściółkowanie rabat: wybieramy miejsce, które zapewni roślinom optymalny wzrost oraz przygotowujemy podłoże: odchwaszczamy glebę i badamy jej strukturę oraz wilgotność i odczyn. Rośliny sadzimy zgodnie z ich preferencjami co do ilości światła, wilgoci i przestrzeni.

Dopiero po wykonaniu wymienionych prac przystępujemy do działań związanych z zakładaniem trawnika. Również tutaj kolejność prac nie jest przypadkowa i by móc cieszyć się piękną zielenią przez wiele lat musimy wykonać je z należytą starannością.

– uporządkowanie terenu pod trawnik: należy usunąć gałęzie, chwasty, korzenie, kamienie i odpady, np. odpady pobudowlane

– przygotowanie podłoża: za pomocą glebogryzarki separacyjnej należy przekopać i wyrównać teren, następnie sprawdzić stan i rodzaj gleby

– przygotowanie gruntu: jeśli to konieczne należy wyregulować odczyn gleby i użyźnić ją nawozem – np. humusem.

Pamiętaj:

Trawa rośnie dobrze na bogatej w próchnicę, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5 – 6,5). Jeśli gleba jest mokra i zwięzła – należy domieszać do niej piasek, jeśli zbyt piaszczysta – torf i żyzną ziemię. Odczyn gleby możemy regulować stosując jesienne wapnowanie lub rozsypując kwaśny torf. Aby dłużej cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem powinno się sprawdzać odczyn gleby raz na trzy lata.

ZAKŁADANIE TRAWNIKA Z SIEWU LUB Z ROLKI

(kolejność prac w zależności od wybranej metody):

wysiew nasion

  • wybór mieszanki nasion traw
  • wybór metody wysiewu – ręczna lub mechaniczna (za pomocą siewnika)
  • zabezpieczenie wysiewu
  • nawożenie

ROZŁOŻENIE ROLEK Z TRAWĄ

  • wybór trawnika z rolki od sprawdzonego producenta
  • precyzyjne rozwijanie i docinanie rolek
  • wałowanie murawy
 
 
Piękny ogród wykonany przez firmę Azalia. Zakładanie trawników Lublin.
Zakładanie trawników - sztuczna trawa

Wybór metody zakładania trawnika zależy przede wszystkim od trzech czynników:

CZASU OCZEKIWANIA NA EFEKTY

jeśli zależy nam na natychmiastowym efekcie zielonego dywanu – trawa z rolki będzie najlepszym rozwiązaniem. Gęstą, zieloną murawą można cieszyć oczy od razu po położeniu

Natomiast trawnik z siewu to opcja dla cierpliwych, ponieważ na efekty trzeba czekać znacznie dłużej. Samo kiełkowanie rozpoczyna się dopiero około 2 tygodnie po wysiewie, a cały proces wzrostu może potrwać nawet do kilku miesięcy;

CZASU ZAKŁADANIA

trawnik z rolki można zakładać praktycznie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego traw – czyli od połowy kwietnia do końca października, podczas gdy trawnik z siewu najlepiej zakładać w maju lub od sierpnia do września

BUDŻETU

trawa z siewu jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym, niezależnie od tego, jakie mieszanki nasion traw wybierzemy. Jej zakładanie jest jednak bardziej wymagające, a na efekty trzeba czekać nawet do dwóch – trzech miesięcy

Optymalnym czasem na założenie trawnika jest wczesna wiosna, należy jednak pamiętać o tym, że ziemia powinna być obeschnięta a temperatura powietrza wynosić powyżej 10℃. Zalecenie to dotyczy przede wszystkim trawy z nasion. Trawnik z rolki ma większą odporność na niskie temperatury i może być zakładany nieco wcześniej – już nawet w marcu.

Nawadnianie i pielęgnacja trawnika

Odpowiednie nawadniania trawnika jest bardzo ważne, ponieważ to w głównej mierze od niego zależy, w jakiej nasz trawnik będzie kondycji. Trawa do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości wody, a ilość ta zależy od ekspozycji na słońce, rodzaju gleby, pory roku i warunków pogodowych. Przyjmuje się, że w klimacie umiarkowanym średnia ilość wody do podlania 1 m2 trawnika wynosi około 5 litrów w przypadku gleb przepuszczalnych lub 3 litry w przypadku podłoża gliniastego. 

Trawnik powinniśmy nawadniać regularnie i dość obficie, tak aby nie dopuścić do przesuszenia lub przelania skutkującego rozwojem pleśni lub grzybów. Najlepszą porą dnia na podlewanie trawnika jest ranek, kiedy panują niższe temperatury i parowanie jest niewielkie. Zwykle trawnik należy podlewać 2 razy w tygodniu, a w przypadku występowania temperatur powyżej 30 st. nawet częściej: 3 lub 4 razy w tygodniu.

Zakładanie trawników Lublin. Zielony trawnik.

Wybór metody nawadniania zależy przede wszystkim od powierzchni trawnika oraz czasu, jaki na tę czynność chcemy poświęcić.

W przypadku niewielkiej powierzchni możemy zastosować metodę tradycyjną i podlewać trawnik wężem ogrodowym. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak przy większym areale, ponieważ nie tylko będzie bardziej czasochłonne, ale i zdecydowanie droższe niż zainstalowanie systemu nawadniania.

Możemy zainstalować zraszacze ogrodowe, które są łatwe do przestawiania i proste w obsłudze: wystarczy ustawić odpowiedni zasięg strumienia i podpiąć źródło wody. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, o zróżnicowanym promieniu działania i mechanizmie rozprowadzania wody. W tym przypadku koniecznością jest mierzenie czasu podlewania i ilości zużytej wody, a to znowu wymaga poświęcenia czasu i uwagi.

Najwygodniejszą formą pielęgnacji jest zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania. Jego instalację należy wykonać przed założeniem trawnika, aby nie musieć przekopywać rosnącej murawy. Automatyczne systemy nawadniania posiadają wiele zalet: są ekologiczne (pozwalają na oszczędności wody rzędu 70%), rozprowadzają wodę równomiernie i w odpowiedniej ilości. Dodatkowo są niezwykle praktyczne, ponieważ schowane pod ziemią węże i zraszacze nie utrudniają pielęgnacji trawnika. Przede wszystkim jednak pozwalają na oszczędność czasu, ponieważ wymagają minimalnej obsługi.

Proces zachwaszczania trawnika przebiega z reguły bardzo szybko – szczególnie latem, kiedy trawa jest niewystarczająco nawodniona i kiedy brakuje składników pokarmowych w glebie. Chwasty dużo lepiej radzą sobie na ubogich siedliskach i dość szybko wypierają osłabione trawy.

odchwaszczanie ręczne lub mechaniczne:
Klasyczną metodą usuwania chwastów z trawnika jest usuwanie ręczne, które jest najbardziej skuteczne w przypadku jednorocznych chwastów nasiennych we wczesnym stadium wzrostu. Warto zaopatrzyć się w wycinak do chwastów, który poradzi sobie nawet z wieloletnimi chwastami korzeniowymi. Usuwanie wycinakiem będzie skuteczne, jeśli chwasty nie rozprzestrzeniły się na zbyt dużej powierzchni.

opryski chemiczne:
W przypadku, kiedy zawodzą powyższe metody odchwaszczania należy zastosować opryski chemiczne.
Na istniejącym trawniku w grę wchodzą herbicydy selektywne układowe. Są one wchłaniane przez rośliny dwuliścienne i od środka zakłócają ich procesy życiowe prowadząc do obumarcia rośliny. Proces wyniszczenia części naziemnej i podziemnej rośliny zajmuje około 2 miesiące.
Przed założeniem trawnika możemy posłużyć się herbicydem kontaktowym, który niszczy wszystkie rośliny.

Działanie herbicydów zależy od pogody oraz ich właściwego zastosowania. Opryski powinno wykonywać się na wilgotną, ciepłą glebę i przy łagodnych temperaturach powietrza, najlepiej nocą. Na 2 tygodnie przed opryskiem powinno się nawieść trawnik – im prędzej rosną rośliny, tym lepiej działa środek.

Jak utrzymać piękny i zadbany trawnik?

Piękny trawnik ogrody azalia - zakładanie trawników Lublin.

Utrzymanie trawnika w idealnej kondycji wymaga regularnego wykonywania szeregu zabiegów. 

Przede wszystkim ważne jest regularne koszenie, które sprzyja intensywnemu wzrostowi murawy i jej krzewieniu, wykonywanie prac sezonowych, jak grabienie czy wertykulacja i aeracja (czyli nakłuwanie trawnika po zimie) oraz stosowanie wzmacniających odżywek:

  • wieloskładnikowych nawozów granulowanych – tzw. średniookresowych, których działanie utrzymuje się przez okres ok. 2 miesięcy
  • nawozów dolistnych o natychmiastowym działaniu.

Nawozy poza formą stosowania mogą różnić się również składem. Stosowanie nawozów o dużej zawartości azotu przyspieszy wzrost trawy, zagęści darń i nada jej zieloną barwę. Stosowanie nawozu z wysoką zawartością fosforu wpłynie pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego, a potas zapewni odporność trawnika na suszę, odbarwienia i przymrozki. Wybierając nawóz należy również zwrócić uwagę na przeznaczenie – czy jest to nawóz jesienny, letni czy wiosenny oraz na jego dostosowanie do odczynu gleby.

Ważne jest, aby dawka nawozu nie była zbyt obfita, ponieważ może spowodować to efekt odwrotny do zamierzonego. Nawożenie trawnika wykonuje się po skoszeniu trawnika, najlepiej w pochmurny dzień, kiedy nie dochodzi do nagrzania trawy przez słońce.

Zakładanie trawników Lublin - o czym jeszcze należy pamiętać

Na etapie zakładania trawnika warto przemyśleć również kwestię zabezpieczenia murawy przed aktywnością zwierząt, takich jak krety. Krety drążąc pod ziemią tunele uszkadzają rośliny a usypując kopce – niszczą trawniki zaburzając ich estetykę. Dlatego już na etapie przygotowania gruntu pod trawnik należy uwzględnić konieczność położenia siatki, która będzie stanowiła skuteczne zabezpieczenie przed aktywnością nie tylko kretów, ale również nornic i innych gryzoni.

Dodatkowo siatka na krety wpływa korzystnie na strukturę gleby, wzmacnia ją, dzięki czemu rośliny rosną bardziej obficie. Aby siatka spełniała swoją funkcję niezbędny jest jej prawidłowy montaż.

Pozwoli on uchronić trawnik przed niszczycielskim działaniem tych małych zwierząt.

Dlaczego warto zlecić zakładanie trawnika właśnie nam?

Zakładanie trawników w Lublinie z Ogrodami Azalia to gwarancja prawidłowego planowania i przebiegu prac. Oferujemy pełne zaangażowanie w wykonywane zadania, przy realizacji których wykorzystujemy zdobytą wiedzę ogrodniczą oraz wieloletnie doświadczenie.

Dodatkowo dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, który umożliwia sprawne wykonywanie nawet najtrudniejszych i czasochłonnych prac.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu wykonujemy analizę gleby, pozwalającą określić jej pH, zawartość mikro- i makroelementów, możliwości produkcyjne oraz zaplanować właściwe nawożenie. Jest ono niezbędne, jeśli chcemy zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju i wzrostu oraz zredukować do minimum wydatki na nawozy.

Gwarantujemy 100% satysfakcji z powierzenia nam prac związanych z zakładaniem trawnika i ogrodu.

Sprawdź naszą dostępność.